2024 Ocak Ayında Memur Maaşlarına Yüzde 50 Zam Bekleniyor: En Düşük Maaş Ne Kadar Olacak?

2 min read

Milyonlarca kişi, yeni yılda yapılacak olan maaş zammını merakla bekliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan‘ın memur maaşlarına dair yaptığı açıklamalar ve enflasyon rakamları, ocak ayındaki zam oranlarını netleştirmeye başladı. Vatandaşlar, temmuz ayında son zamlarını alan memurların, 2024 Ocak maaşlarına yönelik gelişmeleri yakından takip ediyor. Geçtiğimiz aylarda bağlanan 7. dönem toplu sözleşmenin ardından, enflasyon ve toplu sözleşme verilerine göre yüzde 40,39’luk zam oranının kesinleştiği belirtiliyor.

 

AYBÜ Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin, yaptığı açıklamada, ocak ayında memur ve memur emeklilerinin yüzde 15’lik artış ve bir önceki aydan gelen enflasyon farkıyla birlikte toplu sözleşmede düzenleme yapıldığını ifade etti. Orta Vadeli Program ve Merkez Bankası’nın enflasyon hedeflemelerine göre, memur ve memur emeklilerinin yaklaşık yüzde 50’ye yakın bir zam alacakları öngörüldü.

2024’te en düşük memur maaşı ne kadar olacak?

En düşük devlet memuru maaşının şu anda 22 bin 17 lira olduğunu belirten Zengin, yüzde 50 artışla bu rakamın 33 bin liraya yaklaşması bekleniyor. Yapılacak olan bu artışın, memur emeklilerinin maaşlarını da aynı şekilde etkileyeceği vurgulanıyor.

Bu gelişmeler doğrultusunda, 2024 Ocak ayında en düşük memur maaşının 33 bin liraya yaklaşması öngörülüyor. Vatandaşlar, bu zam oranlarıyla birlikte maaşlarındaki artışı bekleyerek yeni yıla girmeye hazırlanıyor.

Yazarın Diğer Gönderileri

+ There are no comments

Add yours